Aydınlatma Çeşitleri

Aydınlatma Çeşitleri

Oturma Odasında Kullanılabilecek Aydınlatma Çeşitleri Nelerdir?

Oturma odaları için iki – üç farklı aydınlatma kullanılabilir. Bunlardan bir tanesi lambaderler. Bir diğeri ise aplikler. Üçüncü olarak sayabileceğimiz ürün ise sarkıtlardır. Salonlar ve oturma odalarından bahsediyorsak iki – üç tane farklı bölümlendirme yapmak gerekir. Bölümlendirmeye de örnek verecek olursak diyelim ki yemek masamız var. Masamızın aydınlatmasını ayrı değerlendirmek gerekir. Berjerimiz ve oturma köşemiz varsa bu oturma bölümünün aydınlatmasını da ayrı değerlendirmek gerekir. Koltuklarımızın tam karşısında televizyon varsa bu bölümün de aydınlatmasını diğerlerinden ayrı tutmak gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Aydınlatma (1)

Oturma köşenizde ise yumuşak ve rahat bir ışık seçmeniz gerekir. Oturma odalarının aydınlatması söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken şey burada hangi fonksiyonu yerine getireceğiniz. Eğer dinlenme fonksiyonunu yerine getirecekseniz dinlenmeyi yaparken mutlaka seçeceğiniz ışığın sizi rahatsız etmemesi gerekir. Dikkatinizi toparlayacak bir ışık kaynağının ya da ışık renginin haricinde sizi rahatlatacak, dinlendirecek bir ışık rengi ve kaynağı seçmeniz daha doğru olacaktır. Bu nedenle sizin için yumuşak ışık verecek dediğimiz ışık kaynaklarını sağlamak için aplik kullanabilirsiniz. Çok yüksek güçte olmayan daha çok sarıya yakın ışık renklerinde sarkıt ya da lambader kullanabilirsiniz.

Aydınlatma

Salonumuz İçin Nasıl Bir Avize Alalım?

Eviniz için sarkıt seçerken bu ister avize olsun isterseniz modern tarzda bir sarkıt olsun belirleyeceğimiz bir iki tane kriter vardır. Bunlardan bir tanesi tavan yüksekliğidir. Eğer evinizin yüksekliği 2.60, 2.70 ve 2.80 civarlarındaysa çok uzun, gösterişli sarkıtlar ya da avizeler seçerseniz bulunduğunuz alanı çok basık ve dar gösterecektir. Bu nedenle eğer böyle bir ürün tercihindeyseniz tavanınızın yüksekliğinin ne olacağını ve sizin seçeceğiniz ürünün de ne kadar bir yer kaplayacağını düşünmeniz gerekir.

Aydınlatma (3)

Kullanacağınız mobilyaların da tarzı çok önemlidir. Eğer country tarzı bir salon hazırlıyorsanız burada bir avize oldukça klasik duracaktır. Bu noktada biraz daha moderne yakın bir sarkıt tarzı bir şey seçmeniz ya da ahşap tarzı bir ürün seçmeniz dekorasyonunuzda daha tamamlayıcı bir ürün olarak karşınıza çıkacaktır.

Aydınlatma (5)

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap