Evimizde Hangi Işığı ve Aydınlatmayı Tercih Etmeliyiz?

Evimizde Hangi Işığı ve Aydınlatmayı Tercih Etmeliyiz?
  • Ev
  • 03 Aralık 2014
  • 0 YORUM
  • 4.742 KEZ OKUNDU

Floresan Mı Yoksa Sarı Işık Mı Tercih Edelim?

Evimizde sarı ışık mı floresan mı kullanacağımıza karar verirken şunu öncelikle bilmemiz gerekiyor. Floresanın da artık bundan üç beş yıl öncesi olduğu gibi sadece beyaz ışıkla ilişkilendirilmesi çok doğru değil. Floresanın da renkleri var. Bunlar sarı ve beyaz ışıkta olabiliyor. Bu noktada enerji tasarruflu ampulleri yani floresanları seçebiliriz. Burada dikkat edeceğimiz şey; bize beyaz ve sarı ışığın vermiş olduğu psikolojik motivasyon. Yani siz salonunuzda dinlenmek istiyorsanız ama bir köşesinde kitap okumak istiyorsanız bu iki alanı farklı bölümlendirme yapmanız sizin açınızdan daha doğru olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Evimizde Hangi Işığı ve Aydınlatmayı Tercih Etmeliyiz (2)

Eğer her yerde sarı ışık kullanırsanız kitap okurken bir süre sonra uykunuz gelecek ve kitap okumayı çabuk bırakacaksınız. O yüzden bu noktada biraz daha beyaz bir ışık rengini seçip, dinleneceğiniz köşeyi biraz daha sarı olarak tutabilirsiniz. Bunlar farklı şekilde algılanır ya da bölünmeye sebep olur mu sorusuna şöyle bir yanıt verebiliriz. Eğer geçişleri yumuşak yaparsanız, bölümlendirmeyi dekorasyonla tamamlarsanız yapmış olduğunuz fonksiyona yönelik dekorasyon daha çok ortaya çıkacak. Dolayısıyla bu bir karmaşaya sebep olmayacaktır.

Evimizde Hangi Işığı ve Aydınlatmayı Tercih Etmeliyiz (1)

Genel Mi Yoksa Lokal Aydınlatma Mı Tercih Edelim?

Evimizde lokal ya da genel aydınlatmayı tercih ederken odalara göre tercih yapmamız gerekiyor. Genel aydınlatmaya ihtiyacımız olacak noktalar mutfak gibi alanlardır. Yani her köşesinde eylem yapacağımız alanlar. Lokal aydınlatmanın bizim için daha rahatlatıcı ve güzel olacağı nokta ise salon gibi bölümlerdir. Salonda televizyon izlediğimiz yerin yakınında bir aydınlatma yapıyorsanız bir de yukarıdan genel aydınlatma yapmak sizin için fazla ışık anlamına gelecektir.

Evimizde Hangi Işığı ve Aydınlatmayı Tercih Etmeliyiz (3)

Salon için lokal aydınlatma yapmanın daha çok rahatlatıcı bir ışığa yardımcı olduğunu düşünüyoruz. Bu noktada da insanlara eğer salon gibi dinleneceğiniz köşeler varsa burada genel aydınlatmadan çok ya da genel aydınlatmayı daha düşük tutarak lokal aydınlatmayı tercih etmelerini tavsiye ediyoruz. Diğer odalara gelince banyoda lokal aydınlatma yapmak aslında çok doğru değil. Burada yapılabilecek en iyi aydınlatma ortaya sağlanan genel bir aydınlatmanın beraberinde ekstra ışık istenen noktalara ekstra ışık sağlamak. Bu noktalar; ayna ve dolap yakınlarında ekstra ışık sağlanabilir. Yani genel aydınlatma lokal aydınlatmayla desteklenebilir.

Evimizde Hangi Işığı ve Aydınlatmayı Tercih Etmeliyiz (4)

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica