Odamızı Büyük Göstermek İçin Nasıl Aydınlatabiliriz?

Odamızı Büyük Göstermek İçin Nasıl Aydınlatabiliriz?

Odamızı daha geniş göstermek ve odamıza derinlik katmak istiyorsak eğer bu konuda yapabileceğimiz bir, iki tane ortak ana hile vardır. Ama bunların ikisinin de ortak noktası duvarları aydınlatmak. Yani bir oda bizim yeterince geniş olarak algılayabileceğimiz ya da algıladığımız, görmek istediğimiz genişlikte değilse bu noktada yapılabilecek en iyi şey duvarların aydınlatılmasını sağlamaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hepimizin bildiği aydınlatma uygulaması vardır. Bu aydınlatma uygulaması özellikle belli bir noktada yükseklik farkı sağlanarak, ışığında desteğiyle bir aydınlatma havuzu oluşturmaktır. Böyle bir aydınlatma havuzunu odanın ortasına değil de duvarlarına yakın tutarsanız hatta duvarla sıfırlarsanız duvarları aydınlatmış olursunuz. Böylece odanıza derinlik kazandırmış olursunuz.

Odamızı Büyük Göstermek İçin Nasıl Aydınlatabiliriz (6)

Bunların dışında odanızı dekorasyon açısından farklılaştırabilirsiniz. Örneğin ayna kullanımlarının ışıkla desteklenmesi olabilir. Aynayla geniş göstereceğiniz ortamı aynadaki ışığı destekleyerek ya da ışıkla aynayı destekleyerek geniş görünmesini sağlayabilirsiniz.

Odamızı Büyük Göstermek İçin Nasıl Aydınlatabiliriz (3)

Evi Aydınlık Göstermek İçin Duvarlarda Hangi Renkler Tercih Edilmeli?

Sıcak renkleri kullandıkça mekanlar daralır, soğuk renkleri kullandıkça daha ferah daha dingin ortamlar meydana çıkar. Dolayısıyla kaçınacağımız renkler bu hem duvarlarda olabilir hem dekorasyon anlamında olabilir. Sadece duvar rengi olarak bakmamak lazım. Perdelerde, mobilyalarda, döşemelik kumaşlarda, halılarda, zemin kaplamalarında da koyu tonlardan kaçınmak her zaman daha ferah ve dingin ortamların yaratılmasını sağlar. Şehir evlerinde tavanlar çok alçak, küçük pencereler yüzünden alınan gün ışığı çok az. Yaratılan mekanlarda tavanların bu sıkışıklığı ve duvarların kısalığından dolayı sıkışmış ortamlar söz konusu olmaktadır. Tavan, duvar oyunları, zeminde birazcık hareket yapıyım, evime çiçek koyayım, objelerle doldurayım dedikçe iyice kalabalık mekanlar ortaya çıkıyor. Eğer kalabalığı seviyorsanız, bu kalabalığın içinde yaşamaktan memnunsanız aslında bu da bir tarzdır. Buna da tamam denilebilir. Eğer bu durumdan rahatsızsanız en azından renklerde; birbiriyle uyumlu renklere giderseniz evinizde daha da mutlu olduğunuzu zamanla fark edeceksiniz.

Odamızı Büyük Göstermek İçin Nasıl Aydınlatabiliriz (7)

Örneğin en sevdiğiniz renk turuncuysa, salonunuzda köşede turuncu bir yastık kullandığınızda, aynı turuncuyu belki bir vazoda çapraz köşesine, aynı turuncuyu perdenin bir köşesinde, tablonun bir köşesinde kullanarak o rengin evin içerisinde dengeli dağılımını sağlamış olursunuz. Böylece mekanın içindeki enerji de dengelenir, size pozitif duygular yansıtır. Koyulara gittikçe tavanda, duvarda koyu renkler depresif bir hava, ciddi bir ortam yaratır. İçine giren insanların duruşlarını bile etkiler.

Odamızı Büyük Göstermek İçin Nasıl Aydınlatabiliriz (5)

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap