Ranza Kazalarını Önlemek İçin 12 İpucu

Ranza Kazalarını Önlemek İçin 12 İpucu

Hepimizin evlerinde yer sıkıntısı oluşur. Yaşam standartları, bütçe gibi durumlar bizi her zaman için küçük evlere itelemiştir. Hele bir de birden fazla çocuğa sahipsek bu durum bizim için çekilmez bir hal alır. Çocuk odasına ranza almak farz olmuştur artık. Eskilerin bir lafı vardır hani “aman ranza almayalım çok tebunk-bed-boo-boos-EC7508-001-resizedhlikeli.” diye. O zamanlar hepimiz dalga geçerdik tabi. Ama anlaşılan o ki bu konuda da haklı çıkmış eski topraklar. Ranza yaralanmaları bazen hastanenin acilini ziyarete kadar gidebiliyor. Böylesine az yer kaplayan bir mobilya nasıl olur da çocukluğumuzda aldığımız en büyük yaralanmalardan biri haline gelir? Hatta bu yaraların bazıları nasıl ölümcül bir hal alabiliyor?

Sponsorlu Bağlantılar

Öyle görünüyor ki bu sorunun cevabı bu mobilya parçasını nasıl kullandığımızda yatıyor. Yaralanmaların bazıları ranza etrafında yaptığımız yanlış hareketlerden, bazıları da hatalı üretimden kaynaklanabiliyor. Böyle durumlarda da ranza kullanıcılarının kullandığı ranzaların yeni ranza üretim standartlarına uyup uymadığını kontrol etmeleri gerekiyor. Demek ki ne imiş? “Alalım bir ranza çocuklar çocukluğunu bitirene kadar götürsün” değilmiş. Ranzamızı da güncel tutmamız gerekiyor imiş. Bunun için de oluşturduğumuz listedeki 12 ipucunu evimizde ranza var ise uygulamalı imişiz.

 

Ranza Güvenli Davranış İpuçları

Bu güvenlik zorunlu hale getirdiğinizden emin olun ve çocuklarınıza bunları iyice öğretin. Hatta odaya bir uyarı yazısı bile asabilirsiniz.

 • *6 yaşından küçük çocuklar ranzalı bir odada sahipsiz bırakılmamalıdır veya ranza kullanmalarına izin verilmemelidir. Ranza kazalarının çoğunluğu 6 yaşından küçük çocukların ranzadan düşmesi ile meydana gelmektedir.
 • *Sadece bir kişinin ranzanın yukarısına çıkmasına izin verilmelidir. Birden fazla kişinin yukarı çıkmasına, ranzanın altında ve üstünde eşek şakaları veya hoyratlıklar yapılmasına izin verilmemelidir.
 • *Çocukların yatağa asılmasına izin verilmemelidir. Yatağın etrafındaki halat, kanca gibi şeyler kaldırılmalıdır. Bunlar çocuğunuzun boğulma tehlikesine maruz kalmasına neden olabilir.
 • *Ranza güvenlik kurallarını pekiştirdiğinizden emin olun. Çocuğunuzun arkadaşı kalmaya geldiğinde mutlaka kuralları çocuğunuza tekrarlatın. Daha önce birlikte kalmışlar veya kurallarınıza aşina olmuş olsalar bile onlara bu kuralları her defasında hatırlatmaktan çekinmeyin.

Güvenli Ranza Konstrüksiyonu

Güvenlik kuralları çocuğunuzun ranza ile güvende olmasını sağlarken ranzanızın konstrüksiyonunun da bu kurallara uygun biçimde yapılmış olduğundan emin olmalısınız. Özellikle ikinci el ranza aldıysanız bu durum ranzanızı çok daha tehlikeli bir hale sokabilir. Bunun nedeni eski ranzaların bazen yeni güvenlik standartlarına uymayan bir durumda olabilmesidir.

 • *Ranzanızın üst yatağında muhakkak korkulukları olmalıdır.
 • *Yatağınızın boyutu ranzanızın boyutu ile aynı olmalıdır. Daha büyük bir yatak koymak çocuğunuzun düşmesine ve kendisini sakatlamasına neden olabilir.
 • *Çocuğunuzun yatağa giderken ve yataktan inerken merdiveni kullandığından emin olun. Çocuğunuzun merdivene kıyafet asmasına izin vermeyin.
 • *Ranzanızın üst yatağının tavana çok yakın olmamasına, tavan ile yatak arasında uygun bir boşluk bırakıldığından emin olun.

Güvenli Ranza Yerleşimi

Mobilyanın nereye koyulduğu, o mobilyanın kullanımında oldukça büyük bir rol oynar. Ranzanızı çocuğunuzun rahatça binip inebileceği bir yere konumlandırdığınızdan emin olmalısınız.

 • *Ranzanızı hiçbir zaman tavan ışığına veya tavan fanına yakın bir yere koymayın.
 • *Ranzanızı pencereye dayalı koymayın.
 • *Ranzanızı yerleştirirken çocuğunuzun kafasını vurmayacağı şekilde yerleştirdiğinizden emin olun.
Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap