Küçük Alan Dekorasyonunda Yapılan Hatalar

FotosearchEğer büyük şehirde yaşayan biri iseniz, istediğiniz genişlikte ve fiyatta bir ev bulmak çile halini alabiliyor. Bu nedenle de seçtiğimiz evler bazen çok küçük olabiliyor. Ancak insan yine de “olsun benim evim” diyor. Bu yerleşim sistemini her ne kadar rahatsız edici ve yanlış bulsak da, artan popülasyon sonucu yine de bu tarz küçük evlerde yaşamaya itiliyoruz. Burada bahsetmek istediğimiz küçük evlerin alımı değil aslında. Tamam, küçük evlerde yaşamaya itiliyoruz. Peki onları doğru bir şekilde dekore etmeyi biliyor muyuz? HAYIR.

Sponsorlu Bağlantılar

Konu küçük evleri dekore etmeye geldiği zaman, biz insanoğlu aynı hataları sürekli yapmaktan hiç ama hiç çekinmiyoruz. Sizin için küçük evleri dekore ederken yapılan genel hataların bir listesini oluşturduk. Eğer bahsettiğimiz gibi küçük bir evde yaşıyorsanız veya evinizde ne yapacağınızı bilemediğiniz küçük bir odanız var ise bu liste işinize yarayabilir. Küçük alanınızı dekore etmeden önce iyice düşünün ve bu hataları yapmamaya özen gösterin.

Renk Kullanmamak

Renk o kadar harika bir şey ki, odanızı bir anda bambaşka bir havaya sokabiliyor. Eğer küçük bir alana sahipseniz canlı bir renk seçimi yapmak evinize çok farklı bir hava katabilir. Küçük alanlarda açık renkler kullanmak o alanı büyük göstermede oldukça başarılı olabilse de, hedefiniz bu olmayabilir. Koyu renkler kullanmak da o alanı oldukça rahat gösterebilir.

Motiflerden Çekinmek

Tıpkı renk gibi, insanlar küçük alanlarda desen kullanımından da kaçınırlar. Eğer dikkatli olmazsanız hiçbir desen sizi o alanı sıkıcı yapmaktan alıkoymaz. Deseni komple görmezden gelmek yerine daha basit yolları deneyebilirsiniz. Elbette size duvar kağıdı gibi büyük bir intihardan söz etmiyoruz. Zaten desenli yastıklar, desenli bir kilim gibi kolay değiştirilebilir seçenekler varken kim evini duvar kağıdı ile kaplamak ister ki? Tabi desen seçerken uyumdan çok, sevdiğimiz desenleri seçmeyi de unutmayalım.

Çok Fazla Eşya

İnsanların yaptıkları en büyük hataların başında gelir küçücük bir alana çok fazla eşya sığdırmaya çalışmak. Her ne kadar bize “koltuğun önünde kahve sehpası farzdır.” diye söylense de, küçük bir alanda yaşıyorsak bu kural farz olmamalıdır. Herşeyi sığdırmaya çalışmak yerine bazı eşyaları almamayı tercih etmek en doğrusu. Küçücük bir odada çok fazla eşya bulundurmanın vereceği sıkıntıdan bahsetmiyorum bile. Oturduğunuz yerde kolunuzu oynatsanız herşey yerle bir olacakmış gibi bir hisse kapılmayı istemezsiniz herhalde. Minimalist dekorasyon çeşitlerine göz atmakta da fayda var tabi.

Tek Kullanımı Olan Mobilyalar

Küçük evlerde ve alanlarda her eşyanın en az iki görev yapması gerekir. Bir oturma odası aynı zamanda misafir odası olabilir (çekyat kullanarak tabi). Bir eşyayı alana yerleştirmeden önce onu ne şekillerde kullanacağınızdan ve en az 2 işlev görmesinden emin olmalısınız.

Boşlukları Ayırmama

Pek çoğumuz boşlukları ayırmada duvarlara güveniriz. Duvarlar odaları doğal olarak ayırmalarının yanı sıra, bazen yetersiz olabilirler. Açık bir alanda parça halılar ve mobilya kullanarak alanı bölmek mümkün. Stüdyo tarzı apartman dairelerinde genellikle odalar duvarlarla ayrılmamıştır. Yemek yeme ve oturma bölümlerinizi parça halılarla ayırabilirsiniz.Yatak bölümünüzü de büyük bir rafla ayırmanız mümkün. İki tarafı açık raflar stüdyo tarzı yaşam için oldukça elverişli. Dekoratif örtüler de oldukça moda.

 Dikey Boşlukları Ziyan Etme

Küçük bir alanı dekore ederken yukarıya bakmayı unutmayın. Raflama, boşluğu arttırmak için tavana kadar gidebilir. Tablolarınızı istediğiniz kadar yükseğe asabilirsiniz. Ayrıca perdelerinizi de tavana mümkün olduğunca yakın asmalısınız. Bütün bu saydığımız ipuçları boşta kalan alan kullanımınıza yardım etmekle kalmayacak, aynı zamanda da tavanınızın daha yüksek görünmesini sağlayacak. Küçük bir alanda yaşıyorsanız, dikine bıraktığınız boşluklarınızın evinizi nasıl değiştirebileceği konusundaki fikirlerimi yabana atmayın derim.

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap