Mutfak Dolapları

Mutfak Dolapları

Rahat Kullanım İçin Mutfak Dolapları Hangi Özellikleri Taşımalı?

Öncelikle kendi boyumuza ve fiziğimize uygun yükseklikte dolapları kendi özel marangozumuza veya imalatçılara veyahut hazır mutfakçılara mobilyanızı yaptırabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Yani standardı düşündüğümüzde 90 cm ama standartları kendimiz için de her zaman değiştirebileceğinizi lütfen unutmayın. Hep standartları kabul etmeyelim. Yerden 90 cm ama belinize bir bakıyorsunuz ki uzun boylusunuz durmadan eğilmek zorundasınız. Bu durumda kendi fiziğimize göre mobilyayı yaptırtıyoruz.

Dolap İçleri: Tencerenizi koyduğunuzda raf yüksekliği zaten tencerenizin girmesine izin vermiyor. Bu durumda imalatçıya veya hazır mutfakçıya rafları mutlaka hareketli yapmam için olanak sağlayın demelisiniz. Böylece her beşer santimde bir raf pimlerini çıkarıp takacağınız yükseklikler bulunsun.

Mutfak Dolapları (1)

Dolap Kapaklarının Ön Cephesi: Devamlı parmak izi mi kalıyor? Sebebini söyleyeyim. Mutlaka parlak bir kapak yüzeyi kullanmışsınızdır. Tabii ki parlak yüzeyler ışığın yansımasını ve etrafa yayılmasını sağlayacak. Çok da modern ve kullanışlı gözükecek. Ama tabii ki her güzelliğin bir kusuru da vardır. O nedenle mümkünse mat kapakları kullanalım. Çünkü parlak kapağı kullandığınız zaman elinizden bez hiç düşmeyecektir. Lake, laminat kapak olabilir veya pvc membran kapak dediğimiz kapak modelleri de olabilir. Bu sizin tercihiniz. Ama benim her zaman tavsiyem masifi ve ahşabın kullanıldığı dolap kapaklarıdır.

Mutfak Dolapları

Peki dolap kapağını açarken tırnağınız takılıyor mu?

O zaman kulpları mümkün olduğu kadar geniş ver derin tercih edeceğiz.

Mutfak Dolaplarını Daha Verimli Kullanmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dolap kapaklarını camdan yaparsanız neyin nerede olduğunu çok rahatlıkla bulabilirsiniz. Tezgahın altında tencerelerimiz var. Çünkü üst tarafa koyduğumuz zaman onları almakta zorlanırız. Ama tencereleri dolap kapakları içerisine değil daha çok geniş çekmeceler içerisine koyalım. Böylece yan yana bir sürü tencereyi de koyabileceğiniz yer elde etmiş olursunuz. Çekmece yükseklikleri 30 cm civarlarında. Bizim bir alışkanlığımız da yemek tabaklarını üst dolaplara koymak. Hazır mutfaklara veya yurt dışı projelerine baktığınızda alt çekmecelere koyulduğunu göreceksiniz. Bunun içinde bir çözüm önerisi getirmişler. Çekmecelerin içerisinde tabakların koyulduğu alt tabla uygulayabilirsiniz. Alt tablanın deliklerine birer tane çubuk koyabilirsiniz. Böylece çekmeceyi kapatıp açarken tabaklarda herhangi bir zarar olmasını önlemiş olursunuz.

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap